Newsletter Teatru Gdynia Główna z dnia 10 czerwca 2015

Teatr Gdynia Główna
10.06.2015
TEATR GDYNIA GŁÓWNA
 
teatr z bliska
wykład prof. dr. hab. Jana Ciechowicza
pt. TEATR I ARCHITEKTURA
„Pierwszym mocnym znaczeniem słowa teatr jest budynek”.


13 czerwca godz. 18
 
Kup bilet online
Teatr z bliska

Pierwszym mocnym znaczeniem słowa teatr jest budynek – jak przekonuje wybitny filozof hiszpański Jose Ortega y Gasset, wykładając swoją „ideę teatru”. Grecy nazywali taki budynek odeon, co można tłumaczyć jako salę widowiskową. Budynek teatru to przestrzeń ograniczona, wydzielona z przestrzeni leżącej na zewnątrz, różniąca się od dworca czy katedry. Teatry, jak ludzie, mają swoje dusze. Aby pójść do teatru trzeba wyjść z domu. Ortega y Gasset wyodrębnia przynajmniej pięć „układów podwójnych” w procesie powstawania i eksploatacji spektaklu jako widowiska: scenę i widownię (poprzez dzieje), aktorów i widzów, oddziaływanie osobników hiperaktywnych i hiperpasywnych, oglądanych i oglądających, wreszcie dialog rzeczywistości (pozascenicznej) z nierzeczywistością teatru (jako gry, cudownego przeistoczenia, metamorfozy).

Wstęp bezpłatny


Sprawdź szczegóły
antyciało

Thriller ekonomiczny z piosenkami
scenariusz i reżyseria: Marcin Grota
obsada: Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak, Jeremiasz Gzyl


20 czerwca godz. 19

Kup bilet online
Wieczór kobiet

Zapraszamy wszystkich spragnionych rozrywki na najwyższym poziomie na kolejną, po bardzo dobrze przyjętym „Bjórze”, propozycję według tekstu i w reżyserii Marcina Groty. Druga część serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu.
 
Czy widmo krąży po świecie? Widmo rewolucji? Czy współczesny kapitalizm  spowoduje kolejne społeczne wstrząsy? Czy dyktat pieniądza, wyścig szczurów, wszechobecny konsumpcjonizm wywołają bunt? Czy – tak jak chcą myśliciele lewicowi – kapitalizm nieuchronnie prowadzi do niesprawiedliwości społecznej na ogromną skalę i wojen?  Czy – tak jak uważają współcześni alterglobaliści – kapitalizm w procesie globalizacji prowadzi do wyzysku krajów ubogich przez zamożne, dając w rezultacie współczesną formę imperializmu?
            Te i podobne pytania budzi spektakl „Antyciało”. To kolejna, po bardzo dobrze przyjętym „Bjórze”, propozycja według tekstu i w reżyserii Marcina Groty. Spektakl stanowi drugą część serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu. Tym razem reżyser porusza temat dotyczący nas wszystkich: pieniądze. Czy deprawują? Czy dają szczęście? Kto je zarabia, a kto jest ich pozbawiony? Jak twierdzi Jeremy Seabrook: Biedy nie można „wyleczyć”, ponieważ nie jest ona objawem choroby kapitalizmu. Raczej odwrotnie: stanowi dowód jego świetnego zdrowia.

Bilety 20/30 zł

 
Sprawdź szczegóły
Stacja bajek - Braciszek i siostrzyczka
na podstawie baśni braci Grimm
reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Karolina Gaffke, Małgorzata Polakowska


14 czerwca godz. 12
 
Kup bilet online
Braciszek i siostrzyczka

Dwie aktorki, stół, wielka, kolorowa skrzynia. I nic więcej. Gdzie scenografia? Gdzie lalkowi bohaterowie? Tajemnicę spektaklu skrywa wspomniany kufer. To z niego wyłania się tytułowe rodzeństwo oraz inne postaci. Znajdują się w nim również kolorowe klocki, z których powstanie las, dom, zamek – cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci.

Przedstawienie opowiada historię chłopca zamienionego przez czarownicę w jelonka, i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków, angażujących dziecięcą wyobraźnię. Nastrój opowieści budują piosenki śpiewane a capella. Lalki wg projektu argentyńskiej scenografki Magdaleny Baragli wykonane zostały przy współpracy z reżyserką Lubą Zarembińską.

Bilety: 15 zł

 
Sprawdź szczegóły
stacja bajek - Juri
inspirowane opowiadaniem Barbary Szafraniec
scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski
obsada:  Zofia Nather, Paweł Klowan /Marcin Marzec/Wojciech Stachura

21 czerwca godz. 12
 
Kup bilet online
Juri

Pełna ciekawości dziewczynka imieniem Juri przeżywa fascynującą przygodę. Tajemnicza, operowa szafa, a w niej zakurzone kostiumy i dawno nieużywane rekwizyty – przedmioty, które odeszły w zapomnienie, których przeznaczenia nikt już nie pamięta.
Czy to możliwe, że te „rupiecie” ożywają? Co kryje się za drzwiami szafy? Kogo na swojej drodze spotyka Juri? Kim są Hopsas i Ślimol, wejścia do jakiej krainy strzeże Kurzeracz?
Żeby się tego dowiedzieć, przyjdźcie do Teatru Gdynia Główna i razem z Juri przekroczcie próg pełnego niesamowitości świata, nad którym unosi się delikatny zapach lawendy…
Kolejny, po Wielkim cieście, spektakl w reżyserii nagrodzonego Galionem Gdyńskim Piotra Srebrowskiego. Twórcy udowadniają, że nawet najzwyklejsze przedmioty można przemienić w pełnych życia i uroku bohaterów.



Bilety: 15 zł

Sprawdź szczegóły
Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1 Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
Rezerwacje: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632
lub mailowo teatr@teatrgdyniaglowna.pl
Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera kliknij: rezygnuję z newslettera. 

Komentarze

Popularne posty